Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) Fizika İnstitutunda akademik Arif Həşimovun 70 illik yubileyinə həsr olunmuş elmi sessiya keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə İnstitutun direktoru, akademik Nazim Məmmədov açıb. N. Məmmədov qeyd edib ki, müstəqillik illərinin ilk vaxtlarında Fizika
İnstitutunun dirçəlməsində Arif Həşimovun böyük xidmətləri olub. O, İnstitutun hazırda dünya elmində qazandığı yüksək statusunun əsasını, məhz, A.Həşimovun
rəhbərliyi illərində qoyulduğunu vurğulayıb. Bildirib ki, hazırda İnstitutun rəsmi hirş indeksi 100-ə çatıb. Bu o deməkdir ki, İnstitut yüksəliş yolu ilə gedir.
Akademik A.Həşimovun elektrofizika sahəsində elmi-tədqiqat işlərinə təkan verməklə yanaşı, həm də İnstitutda aparılan bütün elm sahələrinin inkişafında böyük
rolu olduğunu vurğulayıb. Yubiley tədbiri İnstitutun elmi işlər üzrə direktor müavini, akademik C. Abdinovun çıxışı ilə davam edib. O, akademikin həyat və elmi
fəaliyyəti haqqında məruzə ilə çıxış edib. Bildirib ki, A.Həşimov sentyabrın 28-i 1949-cu ildə Naxçıvan Muxtar Respublikasının Şahbuz şəhərində anadan olub.
A. Həşimovun 1971-ci ildə Azərbaycan Neft və Kimya İnstitutunun (indiki Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universiteti) energetika fakültəsini bitirdiyini,
1980-cı ildə fəlsəfə, 1993-cü ildə doktorluq dissertasiyasını müdafiə etdiyini vurğulayıb. A. Həşimov 2007-ci ildə AMEA-nın akademiki seçilib. Akademik
C.Abdinov qeyd edib ki, alim 2002-2009-cu illərdə Fizika İnstitutunun direktoru vəzifəsində çalışıb. Akademikin 2009-cu ildən Fizika İnstitutunda “Yüksək
gərginliklər fizikası və texnikası” laboratoriyasının rəhbərlik etdiyini bildirib. Akademik A. Həşimov 2007-2013-cü illərdə AMEA-nın birinci vitse-prezidenti
vəzifəsini icra edib. C. Abdinov qeyd edib ki, alim hazırda Energetika İnstitutunun direktoru, “Azərenerji” ASC-nin müşaviri, Texniki Şuranın üzvüdür.
Onun tədqiqat fəaliyyətinin əsas istiqamətinin energetikanın fiziki-texniki problemləridir.
Tədbir Bakı Dövlət Universitetinin yarımkeçiricilər fizikası kafedrasının professoru, Azərbaycan Respublikası Milli Məclisi Aparatının Sosial qanunvericilik
şöbəsinin müidiri, fizika-riyaziyyat elmləri Adilə Abasovanın çıxışı ilə davam edib. A.Abasova doğma hesab etdiyi Fizika İnstitutunda akademik Arif Həşimovun
yubileyində iştirakdan məmnun olduğunu vurğulayıb. Bildirib ki, fizika elmi təbiət elmlərinin tacıdır. Bütün elmlərin fizika elmi ilə bağlılığı vardır.
A.Abasova yubilyar haqqında xoş sözlərini bölüşüb. O, akademikin Fizika İnstitutuna rəhbərliyi dövrdə gördüyü işlərdən, gənclər üçün yaratdığı şəraitdən
bəhs edib. İnstitutun “Qeyri-kristallik yarımkeçiricilərin fizikası” laboratoriyasının rəhbəri, AMEA-nın müxbir üzvü Səlimə Mehdiyeva da yubilyarı təbrik edib.
Bildirib ki, A.Həşimov 2003-cü ildə müəllimi Çingiz Cuvarlının xatirəsinə həsr olunmuş “Energetikanın fiziki-texniki problemləri” mövzusunda beynəlxalq konfrasın
keçirilməsində əsas təşəbbüskarlardan olub və həmin konfrans dünyanın müxtəlif ölkələrində 16 ildir ki, keçirilir. O, Arif Həşimovun qayğıkeş, xeyirxah bir
alim olduğunu qeyd edib. Tədbirdə İnstitutun İnnovasiya və transfer üzrə direktor müavini, fizika-riyaziyyat elmləri doktoru Ayaz Bayramov, fizika üzrə fəlsəfə
doktoru Kamil Qurbanov elmi məruzələrlə çıxış ediblər. Tədbirin sonunda akademik Arif Həşimov çıxış edərək keçmiş müəllimlərinə, habelə, tədbiri təşkil etdiyinə
görə Fizika İnstitutunun rəhbərliyinə minnətdarlığını bildirib.
04 Octyabr 2019
Hörmətli həmkarlar, müəlliflər və "AJP Fizika" jurnalının oxucuları
Published a printed version of the third issue of the magazine "AJP Fizika", 2019
23 Fevral 2019
AZƏRBAYCANIN TANINMIŞ ALİMİNİN ƏZİZ XATİRƏSİNƏ
Azərbaycan elmi ictimayyətinə ağır itki üzv vermişdir. 22 fevral 2019-cu il tarixində nəzəri və yüksək enerjilər fizikası sahəsində tanınmış alim,
elm təşkilatçısı, AMEA Fizika İnstitutunun Yüksək enerjilər fizikası labotaroriyasının rəhbəri, fizika-riyaziyyat elmləri namizədi Fərhad Teymur oğlu
Xəlilzadə 69 yaşında Bakı şəhərində vəfat etmişdir. Fərhad Xəlilzadə 28 avqust 1950-ci ildə Baki şəhərində anadan olmuşdur. 1972-ci ildə BDU-nin fizika
fakültəsini bitirmiş və həmin ildən də elmi fəaliyyətini AMEA Fizika İnstitutu ilə bağlamışdır. Fərhad Xəlilzadə 1980-cı ildə AMEA müxbir üzvü
İsgəndər Cəfərovun rəhbərliyi altında “Leptonların kalibrlənmiş SU(2)xU(1)xU'(1)–modelləri və neytral zəif cərəyanlar” adlı dissertasiya işini uğurla
müdafiə edərək fizika-riyaziyyat elmləri namizədi elmi dərəcəsi almışdır. Fərhad Xəlilzadə AMEA Fizika İnstitutunda işlədiyi 47 il ərzində kiçik elmi işçidən
laboratoriya rəhbəri vəzifəsinədək şərəfli yol keçmişdir. Fərhad Xəlilzadə müxtəlif vaxtlarda Yüksək Enerjilər Fizikası İnstitutu (Protvino, Russiya),
Birləşmiş Nüvə Tədqiqatları İnstitutu (Dubna, Russiya), Ankara Universiteti (Ankara, Turkiyə), Avropa Nüvə Tədqiqatları Təşkilatı (Cenevrə, İsveçrə)
və digər mötəbər təşkilatlarda Azərbaycan elmini layiqincə təmsil etmişdir.
Yaxın dost, layiqli yoldaş Fərhad Xəlilzadə onu tanıyanların yaddaşında həmişə yaşayacaq.
Allah rəhmət eləsin!
29 Dekabr 2019
AZƏRBAYCAN MİLLİ ELMLƏR AKADEMİYASININ FİZİKA İNSTİTUTU VƏ BDU-NUN BİRGƏ SEMİNARLARI
Dekabrın 20-də AMEA-nın Fizika İnstitutu və BDU-nun Fizika Problemləri İnstitutunun birgə seminarı keçirildi. Seminarda Osaka Prefekturası Universitetinin magistri Riyota Kitano (Yaponiya) və Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Fizika
İnstitutunun tədqiqatçısı, dissertant Elvin Əlizadənin təqdimatları dinlənildi və müzakirə edildi. Təqdimatlar "Bulk electron structures of InSe and InTe monocrystals" mövzusunda aparılan birgə tədqiqatların nəticələrinə həsr olunmuşdur.
Seminar iştirakçıları tərəfindən təqdim olunan nəticələr böyük maraqla dinlənilmişdir. Mövzu ətrafında müzakirələr aparılmış və bütün suallar cavablandırılmışdır. Daha sonra, AMEA-nın Fizika İnstitutunun direktoru akademik Nazim Məmmədov
və BDU-nun rektoru Elçin Babayev çıxış edərək təqdimatları dəyərləndirərək, alınan nəticələrin aktuallığından bəhs etmişlər. BDU-nun rektoru gəncləri elmi-tədqiqat işlərində daha fəal iştirak etməyə çağırmışdır. O, həmçinin AMEA-nın
Fizika İnstitutu ilə BDU-nun Fizika Problemləri İnstitutu arasında belə bir əməkdaşlığın mövcudluğunu qeyd etdi və bu əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsinin arzuladığını söylədi.
18 Sentyabr 2019
FRANSALI ALİMLƏR FİZİKA İNSTİTUTUNDA MƏRUZƏ İLƏ ÇIXIŞ EDİBLƏR
17 sentyabr 2019-cu il tarixində Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası (AMEA) Fizika İnstitutunda Fransanın Monpelye Universitetinin alimlərinin - Pr.Dr. Hab. Francois Henn və Dr. Adrien Noury - iştirakı
ilə elmi seminar keçirilmişdir. Seminarı giriş sözü ilə AMEA Fizika İnstitutunun aparıcı elmi işçisi, fizika-riyaziyyat elmləri doktoru Rasim Cabbarov açmışdır. Qonaqları təqdim edərkən o, AMEA ilə Monpelye
Universiteti arasında bağlanan əməkdaşlıq müqaviləsinin vacibliyini vurğulamış, fransalı alimlərin Monpelye Universitetində aparılan elmi tədqiqat işləri haqqında tədbir iştirakçılarına məlumat verəcəklərinin qeyd etmişdir.
Həmçinin nəzərə çatdırılmışdır ki, əvvəlcədən verilmiş elana əsasən, Monpelye Universitetində fəlsəfə doktorluğu üzrə təhsil almaq üçün müraciət edən namizədlər arasında fransalı alimlərin iştirakı ilə seçimlər aparılacaq.
Fizika İnstitutunun direktoru, akademik Nazim Məmmədov AMEA ilə yanaşı, Bakı Dövlət Universiteti və digər təhsil müəssisələri ilə də əməkdaşlıq əlaqələrinin genişləndirilməsini təklif etmiş. O, elm və təhsilin
inteqrasiyasının vacibliyini vurğulayaraq, əsas məqsədin gənc nəsli də elmə cəlb etməklə, onların xarici ölkələrdə elmi dünyagörüşləri və təcrübələrinin genişləndirilməsi, bununla da Azərbaycanın elmi potensialının
artırılmasının təmin edilməsini qeyd etmişdir. Seminardan sonra qonaqlar Fizika İnstitutunun İnnovasiya sektorunda mövcud olan müasir maddi-texniki baza ilə tanış olmuş, AMEA Fizika İnstitutunun alimləri burada aparılan
tədqiqat işləri ilə tanış olmuşlar.
13 May 2019
MAGİSTRLƏR DİSSERTASİYA İŞLƏRİNİ MÜDAFİƏ EDƏCƏKLƏR
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası (AMEA) Fizika Riyaziyyat və Texnika Elmlər Bölməsinin magistrlərinin dissertasiya işlərinin müdafiəsi olacaq.
İyunun 11-i “Nəzəri və riyazi fizika”, “Yarımkeçiricilər fizikası” (3 nəfər Fizika İnstitutu), iyunun 12-si “Radiasiya materialşünaslığı”, “Astrofızika”
(2 nəfər Radiasiya Problemləri İnstitutu, 2 nəfər Şamaxı Astrofizika Rəsədxanası) ixtisasları üzrə təhsil alan magistrlər müdafiə edəcəklər.
İyunun 13-ü isə “Kvant elektronikası”, “Bioloji sistemlər fizikası”, “Yüksək enerjilər fizikası”, “Bərk cisimlər fizikası”
(4 nəfər Fizika İnstitutu, 1 nəfər Biofizika İnstitutu) ixtisasları üzrə magistrlik dissertasiyalarının müdafiəsi keçiriləcək.
Dissertasiya işlərinin müdafiəsi saat 09:30-da başlayacaq.
2017/2018-ci tədris ilində qəbul olunmuş magistrlik dissertasiyalarının müdafiəsi üçün AMEA Prezidentinin sərəncamına uyğun olaraq ixtisaslaşdırılmış Müdafiə Şuraları təşkil olunub.
03 May 2019
AMEA-nın illik Ümumi Yığıncağında AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqovun məruzəsində Fizika İnstitutu haqqında
Mayın 1-də Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının illik Ümumi Yığıncağında AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqov “Azərbaycan Mİllİ Elmlər Akademiyasının elmi bazalarda bibliometrik
göstəricilərinin müqayisəli təhlili” haqqında məruzə ilə çıxış edib. Məruzəyə əsasən, AMEA Fizika İnstitutu 2018-ci ildə Web of Science bazasına ən çox elmi əsərləri daxil olan,
“H” indeksinə görə, ümumi istinadların sayına görə ilk 10 institut arasında birincidir:
04 Aprel 2019
FİZİKA İNSTİTUTU BÖYÜK ELMİ İŞÇİ VƏZİFƏLƏRİNİ TUTMAQ ÜÇÜN MÜSABİQƏ ELAN EDİR
Fizika İnstitutunda elan olunmuş vakant 8 ştat böyük elmi işçi vəzifələrini tutmaq üçün 15 may 2019-cu ildə İnstitutun Elmi Şurasının iclasında müsabiqə keçirilsin.
Sənədlər 03.04.2019-cu il tarixdən 03.05.2019-cu ilədək müddətində qəbul olunur.
Sənədlər AMEA-nın Fizika İnstitutunun (Bakı, Az - 1143, H. Cavid 131, tel.: 39-74-23) elmi katibinin iş otağında (216 saylı otaqda) aparıcı mühəndis
Zərifə Mahmudova tərəfindən qəbul ediləcək, əlaqə telefonu - 5397423, elektron poçt - zarifams@gmail.com Ərizə forması aşağıda verilmişdir:
statement.docx
30 Avqust 2019
ÇİN ELMLƏR AKADEMİYASININ NÜMAYƏNDƏ HEYƏTİ AZƏRBAYCAN MİLLİ ELMLƏR AKADEMİYASININ AKADEMİK H.M. ABDULLAYEV ADINA
FİZİKA İNSTİTUTUNUN FƏALİYYƏTİ İLƏ TANIŞ OLUB
Çin Elmlər Akademiyasının (ÇEA) Azərbaycana səfəri çərçivəsində ÇEA-nın Fizika İnstitutunun Məsləhət Şurasının sədri, akademik Enge Vanq başda olmaqla, direktor
müavini, professor Ya Ven, Fizika və Kimya üzrə Sincan Texniki İnstitutunun direktor müavini, professor Hacı Əkbər Aişa və digərlərindən ibarət nümayəndə heyəti
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının akademik H.M. Abdullayev adına Fizika İnstitutunda qonaq olmuşlar. Akademik Enge Vanq qeyd etmişdir ki, bu səfərin məqsədi
Fizika İnstitutunun yaradıcılığı ilə tanışlıq və birgə əməkdaşlıq perspektivlərinə dair müzakirələrdir. AMEA-nın Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsinin
akademik-katibi, institutun direktoru, akademik Nazim Məmmədov nümayəndə heyətinə rəhbərlik etdiyi qurumun əsas fəaliyyət istiqamətləri, burada əldə olunan mühüm
elmi nəticələr, həmçinin müasir cihaz və avadanlıqların işləmə funksiyaları barədə məlumat vermişdir.
Qonaqlar Fizika İnstitutunun İnnovasiya sektorunda aparılan tədqiqat işləri, xüsusilə müasir qurğular və maddi texniki baza ilə tanış olmuş, həyata keçirilən
tədbirləri, burada yaradılan innovativ mühiti yüksək qiymətləndirmişlər. Görüşdə AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Beynəlxalq əlaqələr idarəsinin rəisi, biologiya
üzrə fəlsəfə doktoru Esmira Əlirzayeva, institutun innovasiya və transfer üzrə direktor müavini, fizika-riyaziyyat elmləri doktoru,
professor Ayaz Bayramov və laboratoriya rəhbəri, fizika üzrə elmlər doktoru Elçin Cəfərov da iştirak etmişlər.
25 Dekabr 2019
YAPONİYANIN OSAKA PREFEKTURASININ ALİ MÜHƏNDİSLİK MƏKTƏBİNİN FİZİKA VƏ ELEKTRONİKA FAKÜLTƏSİNİN MAGİSTRANTI RİYOTA KİTANO FİZİKA İNSTİTUTUNDA EZAMİYYƏTDƏDİR
2 dekabr 2019-cu ildə Fizika İnstitutunda institutun direktoru akademik N.T. Məmmədovun iştirakı ilə seminar keçirildi. Seminarda aparıcı elmi işçi Baxşı Mehdiyev, elmi işçilər Elvin Əlizadə, Dünyamalı Məmmədov və Bakı Dövlət Universitetinin nəznində olan
Fizika Problemləri İnstitutunun direktoru, f.e.d. Sədiyar Rəhimov iştirak ediblər. Seminar zamanı BDU-nun Fizika Problemləri Elmi Tədqiqat İnstitutunda ezamiyyətdə olan Yaponiyanın Osaka Universitetinin Ali Mühəndislik Məktəbinin Fizika və
Elektronika fakültəsinin magistrantı Riyota Kitanonun iş planı müzakirə edildi.
Təsdiq edilmiş plana əsasən, 30 noyabr - 25 dekabr tarixlərində Riyota Kitano bəzi materialların optik xassələrinin öyrənilməsi və onların zona quruluşlarının hesablanması ilə məşğul olacaqdır. Bütün eksperimental tədqiqatların Fizika İnstitutunun
İnnovasiya sektorunun müasir elmi sistemlərində aparılması planlaşdırılır. Enerji quruluşlarının hesablanması ilə bağlı işlər BDU-nun Fizika Problemləri İnstitutunun əməkdaşları ilə AMEA-nın Fizika İnstitutunun əməkdaşları tərəfindən müştərək həyata keçiriləcəkdir.
18 Dekabr 2019
FİZİKA İNSTİTUTUNUN SEKTOR VƏ ŞÖBƏLƏRİNİN İLLİK HESABATI
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Fizika İnstitutunda Elmi Şuranın sektor və şöbələrin 2019-cu il elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətinə həsr olunmuş hesabat iclası keçirilib. İclası giriş sözü ilə İnstitutun direktoru, akademik Nazim Məmmədov açıb.
O, İnstitutun elmi potensialı, daxili və xarici əlaqələri, elmi mərkəzlərlə əməkdaşlığı və s. haqqında bəhs edib. Daha sonra sektor və şöbələrin rəhbərləri hesabatlarla çıxış ediblər. Ümumi sektorun rəhbəri, fizika və riyyaziyyat elmləri doktoru, Hüsnü Əjdərovun hesabat məruzəsi dinlənilib. O, bildirib ki, sektorda 9 (doqquz) laboratoriya və 1 (bir) şöbə fəaliyyət göstərir. Sektorda 128 əməkdaş (3 akademik, 15 elmlər doktoru
və 50 fəlsəfə doktoru) çalışır. Əməkdaşların 5 kitabı, 55 məqaləsi xarici və 51 məqaləsi yerli jurnallarda dərc olunub. Nəşr olunmuş məqalələrin təhlili 2019-cu ildə sektorun əməkdaşlarının elmi işlərinə 151 istinad olunduğunu göstərdi.
İclas İnnovasiya sektorunun rəhbəri, fizika elmləri doktoru İlham Həsənovun hesabatı ilə davam edib.
17 laboratoriyadan ibarət sektorda il ərzində ölkədaxili 40, xaricdə isə 142 məqalə (onlardan “ATLAS” üzrə 63 məqalə) dərc olunub. Xaricdə dərc olunan məqalələrin 138-i impaktfaktorlu jurnalların payına düşür. Nəşr olunmuş məqalələrin
statistik təhlili 2019-cu il ərzində sektor əməkdaşlarının elmi işlərinə 4029 istinad olunduğunu aşkar edib.
Fənlərarası sektorun rəhbəri, akademik Cavad Abdinovun hesabat məruzəsi. Fənlərarası sektorun elmi-təşkilati fəaliyyəti haqqında sektorun rəhbəri, akademik Cavad Abdinov hesabatla çıxış edib. O bildirdi ki, sektorda 9 (doqquz) laboratoriya fəaliyyət göstərir.
C. Abdinov sektorda 5 (beş) tətbiqi tədqiqat aparıldığını da vurğulayıb. Hesabat ilində sektor əməkdaşlarının 142 məqaləsi dərc olunub. Xaricdə nəşr olunan 77 məqalədən 32-si impaktfaktorlu jurnalların payına düşür. Ölkədaxilində 37 məqalə
dərc olunub. 2019-cu il ərzində sektor əməkdaşlarının elmi işlərinə 191 istinad olunub.
İnformasiya sektorunun rəhbəri, fizika və riyaziyyat elmləri doktoru Tələt Mehdiyevin hesabatı
İnformasiya sektorunun elmi-təşkilati fəaliyyəti 2019-cu ildə də həmişə olduğu kimi bütün şöbələri əhatə etmiş və onun nəticələri direktor hesabatdında əks etdirilmişdir. Fizika İnstitutunun və AJP Fizika jurnalının saytının populyarlığını əks etdirən xəritə, patent haqqında
məlumatlar, kitabxananın fəaliyyəti, Ensiklopediyanın tamamlanması işləri, Fizika İnstitutunda aparılan elmi-tədqiqat işlərinin həyata tədbiqi üzrə planlar təqdim olunmuşdur. 48 məqalə, AJP Fizika jurnalının 3 nömrəsi, hər biri 2 seriya (Az, En) olmaqla, və 1 kitab dərc olunub.
Təhsil şöbəsinin rəhbəri, professor Abasət İsayevin hesabatı.
Təhsil şöbəsinin rəhbəri, professor Abasət İsayev bildirib ki, hesabat ili yaz və payız sessiyalarını əhatə edir. Hazırda Fizika İnstitutunda 22 magistr təhsil alır. Onlardan 6-sı II kurs, 16 nəfəri isə I kurs tələbələridir. O, 2018-2019 tədris ilində 8 magistrantın
dissertasiya işlərini uğurla müdafiə edərək, magistr dərəcəsi aldıqlarını bildirib. Onlardan 7 nəfəri fərqlənmə diplomu ilə təhsilini başa vurub. Daha sonra İnformasiya sektorunun və digər şöbələrin hesabatları dinlənilib.
22 May 2019
RUSİYA ELMLƏR AKADEMİYASININ AKADEMİKİ A.M. SERGEYEV AZƏRBAYCAN MİLLİ ELMLƏR AKADEMİYASINI ZİYARƏT EDİB
20-22 may 2019-cu il tarixləri arasında Rusiya Elmlər Akademiyasının (REA) akademiki A.M. Sergeyevin başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti Azərbaycan Respublikasında
rəsmi səfərdə olub. Mayın 21-də Rusiya Elmlər Akademiyasının nümayəndə heyəti və Azərbaycan Respublikasının prezidenti İlham Əliyevin rəhbərlik etdiyi nümayəndə
heyəti Rusiya ilə Azərbaycan elmi təşkilatları arasında əməkdaşlıq məsələlərini, eləcə də Xəzəryanı ölkələrin beynəlxalq əməkdaşlıq mövzusunu müzakirə edib.
Rusiya Elmlər Akademiyasının prezidenti, akademik A.M. Sergeyev və Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının prezidenti, akademik Akif Ağamehti oğlu Əlizadə Rusiya
Elmlər Akademiyasının və AMEA-nın elmi-texniki əməkdaşlığının əsas sahələrini müəyyənləşdirən saziş imzalayıblar. İmzalanmış sənəddə elm və texnologiyanın prioritet
sahələrində məlumat və təcrübə mübadiləsi, yüksək ixtisaslı kadrların hazırlanması, birgə fəaliyyət kimi aktual məsələlər öz əksini tapıb. Rusiya Elmlər Akademiyası
ilə Milli Elmlər Akademiyası imzalanmış elmi-texniki əməkdaşlıq sazişi çərçivəsində "Yol xəritəsi"-nin hazırlanmasına dair razılıq əldə edib.
Milli Elmlər Akademiyasının prezidenti, akademik Akif Əlizadə və Rusiya Elmlər Akademiyasının prezidenti, akademik Aleksandr Sergeyev, Fizika İnstitutunun
elmi-tədqiqat işləri, müasir avadanlıq və elmi- texniki cihazların bazası ilə tanış oldu. AMEA Fizika- Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsinin akademik-katibi,
akademik Nazim Məmmədov, Fizika İnstitutunun fəaliyyətinin əsas istiqamətləri, innovasiya, mühüm elmi kəşflər və müasir avadanlıqlar barədə danışıb. Rusiya Elmlər
Akademiyasının prezidenti AMEA Fizika İnstitutunun fəaliyyətini yüksək qiymətləndirib və Fizika İnstitutunun əməkdaşlarına gələcəkdə innovasiya sahəsində uğurlar arzuladı.
17 May 2019
FİZİKA İNSTİTUTUNUN DİREKTORU MÜKAFATA LAYİQ GÖRÜLÜB
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Fizika İnstitutunun direktoru, Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, akademik Nazim Məmmədov Türk Dünyası Araştırmaları Uluslararası İlimler
Akademiyasının аkademik üzvü seçilib. Həmçinin Nazim Məmmədov Türk Dünyası elminin tərəqqəsində göstərdiyi yüksək xidmətlərinə görə həmin Akademiyanın “Beynəlxalq Qızıl Ulduz” medalı ilə də təltif olunub.

ANNUAL REPORTING MEETING OF THE SECTOR AND DEPARTMENTS OF THE INSTITUTE OF PHYSICS
On November 27, 2019, a one-year, reporting meeting dedicated to the scientific and organizational activities of sectors and departments was held at the Institute of Physics of the NAS of Azerbaijan of the Scientific Council. Academician Nazim Mammadov,
the Director of the Institute of Physics, opened the meeting. He spoke about the scientific potential of the institution, its employees, the role of interaction with international and domestic relations and research centers, etc. Further, reports were made
by the heads of sectors and departments. Report of the head of the general sector, PhD of Physics and Mathematics, Prof. Husnu Azhdarov. The sector includes 9 (nine) laboratories and 1 (one) department, which employs 128 employees (3 academicians,
15 doctors of science and 50 PhDs), who published 55 articles in foreign, 51 in local journals and 5 books. An analysis of the publications revealed the presence of 151 references to the work of sector employees in 2019.
Report of the head of the innovation sector, PhD Doctor of Physical Sciences Ilham Hasanov.
In the sector consisting of 17 laboratories, over the course of the year 40 articles were published here in the country and 142 (of which 63 according to ATLAS’u) were published abroad. 138 articles from published abroad account for impact factor magazines.
Statistics of publications revealed that 4,029 references to scientific works of sector employees were found during 2019.
Report of the head of the interdisciplinary sector, academician Javad Abdinov. A report on the scientific and organizational activities of the Interdisciplinary sector was made by the head of the sector, academician Javad Abdinov. He said that there
are 9 laboratories in the sector. He also emphasized that 5 applied researches were carried out in the sector. In the year of the report, 142 articles of sector employees were published. 32 of the 77 articles published abroad accounted for impact factor magazines. 37 articles were published in the Republic. There were 191 references
to the scientific work of sector employees during 2019.
Report of the Deputy Head of the Information Sector, Talat Mehdiyev, PhD on Physical and Mathematical Sciences.
The scientific and organizational activities of the Information sector in 2019 were carried out, as usual, in all its departments, and its results are included in the director's report. Maps of the popularity of the websites of the journal AJP Fizika
and the Institute of Physics, data on patents and the work of the library, work done to fill out the Encyclopedia, and the implementation of research projects implemented at the Institute of Physics were demonstrated. 48 articles, 3 issues of the journal
in two series each(Az, En) and one book were published.
Report of the Head of the department of education, Prof. Abaset Isaev. The head of the department said that the year of the report covers the spring and autumn sessions. Currently, 22 masters are getting
education at the Institute of Physics. 6 of them are the 2nd year students, and 16 are the 1st year students. He noted that for the 2018/2019 academic year 8 undergraduates successfully completed their dissertation works and received a master's degree.
7 of them received honor diploma. Later, reports from the Information sector and other departments were heard.
30 Auqust 2019
THE DELEGATION OF THE ACADEMY OF SCIENCES OF CHINA VISITED G.M. ABDULLAYEV INSTITUTE OF PHYSICS OF THE NATIONAL ACADEMY OF SCIENCES OF AZERBAIJAN
During the visit to Azerbaijan, the delegation of the Academy of Sciences of China, headed by the chairman of the Advisory Council of the Institute of Physics of the Academy of Sciences of China, academician Enge Wang, deputy
director of the Institute of Physics of the Academy of Sciences of China, professor Ya Wen, deputy director of the Xinjiang Technical Institute of Physics and Chemistry of the Academy of Sciences of China, Professor Haji Akbar Aisha
visited the Institute of Physics named after academician G.M. Abdullayev of the National Academy of Sciences of Azerbaijan. Academician Enge Wang noted that the purpose of the visit is to get familiarized with the activities of the Institute
of Physics of Azerbaijan and discuss the prospects for scientific and technical co-operation.
Аcademician-Secretary of the Department of Physical, Mathematical and Technical Sciences of the National Academy of Sciences of Azerbaijan, director of the Institute, academician Nazim Mammadov
spoke about the main areas of activity of a scientific institution, important scientific results, as well as the functions of modern instruments and equipment.
The guests got familiarized with the modern material and technical base of the Institute of Physics Innovation Sector and discussed the results of the research with Azerbaijani scientists.
Academician Enge Wang appraised the activities of the Institute of Physics, as well as the innovative environment and condition created here. Тhe meeting was also attended by the head of the Department of
International Relations of the Presidium of the National Academy of Sciences of Azerbaijan, PhD in Biology Esmira Alirzayeva,
deputy director for Innovation and Transfer of the Institute of Physics, Doctor of Physical and Mathematical Sciences, Professor Ayaz Bairamov, Head of the Laboratory, Doctor of Physical Sciences Elchin Jafarov.
17 May 2019
DIRECTOR OF INSTITUTE OF PHYSICS IS PRESENTED PRIZE
Director of the Institute of Physics of the National Academy of Sciences of Azerbaijan, Academician-secretary of the Department of Physical-Mathematical and Technical sciences, Nazim Mamedov was elected a full member of the
International Academy of Sciences of Turkic World Studies. Nazim Mamedov was also awarded the Medal of the “International Gold Star” Academy for his contribution to world science and achievements in the field of training highly qualified personnel.
23 February 2019
MEMORY OF THE FAMOUS AZERBAIJAN SCIENTIST
Heavy bereavement for scientific community of Azerbaijan, an outstanding scientist, scientific organizer of scientific works in the field of theoretical and high-energy physics,
the head of the High-energy Physics Laboratory of the Institute of Physics of Azerbaijan, Farkhad Teymur oglu Khalilzade, died at the age of 69, on February 22, 2019. Farkhad Khalilzade
was born on August 28, 1950 in Baku. In 1972, he graduated from the Baku State University, the Faculty of Physics, and in the same year began his scientific work at the
Institute of Physics of the National Academy of Sciences of Azerbaijan. In 1980, Farkhad Khalilzade successfully defended his thesis on "Calibrated models SU(2)xU(1)xU'(1)
of leptons and neutral weak currents" under the guidance of corresponding member of the National Academy of Sciences of Azerbaijan, Iskandar Jafarov, and received a PhD degree in
physical and mathematical sciences. For 47 years of his scientific activity at the Institute of Physics of the National Academy of Sciences of Azerbaijan, Farkhad Khalilzade
has passed an honorable way from a junior research assistant to the head of the laboratory. Farkhad Khalilzade adequately represented the National Academy of Sciences
of Azerbaijan at the Institute of High Energy Physics (Protvino, Russia), the Joint- Institute for Nuclear Research (Dubna, Russia), the University of Ankara (Ankara, Turkey),
the European Organization for Nuclear Research (Geneva, Switzerland), and other organizations.
The memory of the famous scientist, scientific organizer and close friend Farkhad Teymur oglu Khalilzade will always live in our hearts.
Rest in peace!
29 December 2019
JOINT SEMINAR OF THE INSTITUTE OF PHYSICS, ANAS AND BAKU STATE UNIVERSITY
On December 20, 2019, a joint seminar was held at the Institute of Physics and the Institute of Physical Problems at Baku State University. Two presentations were heard and discussed at the seminar: master of the 2nd year study of
Osaka Prefecture University, Riyota Kitano (Japan), and researcher at the Institute of Physics, Elvin Alizade. Presentations were devoted to the results of joint research on the subject “Bulk electron structures of InSe and InTe
monocrystals” (Spectroscopic ellipsometry data and ab-initio calculations).
Seminar participants showed a great interest in the results and discussed them in details. Next, the academician, director of the Institute of Physics Nazim Mammadov and the rector of BSU Elchin Babaev spoke, pointing out the value and relevance of the results presented by the speakers.
The rector of the BSU also encouraged young people to take an active part in research activities, noting that such cooperation between the Institute of Physics and the Institute of Physical Problems at BSU should and will continue to develop.
12 November 2019
70th ANNIVERSARY OF ACADEMICIAN ARIF HASHIMOV
The scientific session dedicated to the 70th anniversary of academician Arif Hashimov was in the Institute of Physics of the National Academy of Sciences of Azerbaijan (ANAS). The event was opened by the director of the Institute of Physics,
academician Nazim Mammadov. He noted that Arif Hashimov did a great merit in the prosperity of the Institute of Physics in the early years of independence and the foundation of its high status in world science was laid during the leadership of Arif Hashimov.
The fact that the official Hirsch index of the Institute of Physics has reached 100 means, at the moment. The Institute follows the path of rapid development, and Academician Hashimov's great contribution to this is, and, above all, in the
intensification of research in the field of electrophysics. The deputy director for scientific works of the Institute of Physics, academician Javad Abdinov, spoke about the stages of Arif Hashimov's formation as a scientist, his scientific and
creative activities. The academician was born on September 28, 1949 in the city of Shakhbuz of the Nakhchivan Autonomous Republic. In 1971, he graduated from the Energy Department of the Azerbaijan Oil Institute and Chemistry (now the Azerbaijan State
Institute of Oil and Industry). In 1980 he defended his candidate, and in 1993 his doctoral dissertation. Arif Hashimov received his high qualifications by working at the Institute of Physics in the laboratory of academician Ch.M. Juvarly,
which was later headed by A. Hashimov as the laboratory of "High Voltage Engineering and Physics". From 2002 to 2009, he was the director of the Institute of Physics, and from 2007 to 2013, he was the first vice-president of ANAS.
J.Abdinov noted that the scientist currently holds the position of the director of the Institute of Energy, he is a member of the board of Azerenerji OJSC, etc., and is still holding the position of the head of the laboratory.
The event was continued by the presentation by Adeliya Abbasova, the doctor of physical and mathematical sciences, professor at the department of Semiconductor Physics of Baku State University, the head of the Social Legislation of Milli Majlis.
She noted that “physics is the queen of the natural sciences, all sciences are
close to it.” She gave a high praise his activities as the director of the Institute of Physics, his contribution for the relationships and conditions he created for young scientists. Salima Mekhtiyeva, the corresponding member of ANAS,
the head of the laboratory “Physics of non-crystalline semiconductors” congratulated A. Hashimov on his anniversary. She mentioned that the International Conference on “Physico-Techical problems of power engineering dedicated to the memory of
Chingiz Dzhuvarli his teacher was held on A. Hashimov’s initiative in 2003. Moreover, this conference has been held in different countries for 16 years. She distinguished his thought fullness and virtue.
Ayaz Bayramov, the deputy director on innovation and transfer, doctor of physic- mathematical sciences, and Kamil Qurbanov, PhD in physics, made scientific reports.
At the end of the session academician Arif Hashimov thanked all his colleagues and the Directorate of the Institute of Physics for organizing the event.
13 May 2019
MASTERS DEFEND THEIR THESES
Masters of Department of Physico – Mathematical and Technical sciences of Azerbaijan National Academy of sciences defend their theses.
Masters training on given specialities defend their thesis: on June, 11 in “Theoretical and mathematical physics”, “Physics of semiconductors” ( 3 masters of İnstitute of Physics ), on June 12,
in “Radiation material sciences”, “Astrophysics” (2 masters of Institute of radiation problems, 2 masters of Shemakha Astrophysical Observatory ).
On June 13 defence of theses on “Quantum electronics”, “ Physics of biological systems”, “ High – energy physics ”, Solid – state Physics
(4 masters of Institute of Physics, 1master of Institute of Biophysics) is held.
Defence of theses begins at 9.30.
According to the order of President of ANAS there has been formed Specialized Council on Defence of Master’s theses,
adopted in 2017/2018 academic year.
03 May 2019
Aminaga Sadygov, Associate of ANAS with report about Institute of Physics at Annual Public meetimg of ANAS
On May 1, Aminaga Sadygov, Associate of ANAS made a report “Comparatve analysis of bibliometric parameters in scientific bases of Azerbaijan National Academy of Sciences”
at Annual Public meeting of Azerbaijan National Academy of Sciences. According to the report Institute of Physics, ANAS is the first of 10 best institutes on index “H” by
the member of refernces involved in most scientific works in Web of Science base, 2018.
04 April 2019
THE INSTITUTE OF PHYSICS ANNOUNCES ADMISSION TO VACANT SENIOR RESEARCH OFFICER POSITION
On May 05, 2019 the Institute of Physics announces the admission to 8 (eight) vacancies of senior research officer positions. The documents will be accepted from April 03 to May 03, 2019.
The documents will be accepted at the Institute of Physics of the National Academy of Sciences of Azerbaijan by a leading engineer of the scientific secretary Zarifa Makhmudova (room №216),
at 131, H. Javid ave., Baku, AZ-1143, phone: 012-539-74-23, e-mail: zarifams@gmail.com
The Application form is submitted below: statement.docx
25 December 2019
RIYOTA KITANO, UNDERGRADUATE OF THE HIGHER SCHOOL OF ENGINEERING, FACULTY OF PHYSICS AND ELECTRONICS, UNIVERSITY OF PREFECTURE OSAKA, JAPAN, CARRIES OUT RESEARCH IN THE INSTITUTE OF PHYSICS
On December 2, 2019, a seminar was held with the participation of the academician N.T. Mamedov, director of Institute of Physics. The seminar was attended by Bakhshi Mekhtiyev, leading research worker, Elvin Alizade, research worker, Dunyamali Mamedov, director of
Research Institute of Physical Problems at Baku State University, Ph.D. Sadiyyar Ragimov. The work plan of a graduate student of the Higher Engineering School of the Faculty of Physics and Electronics of the University of Osaka in Japan, Riyota Kitano, who is on a
business trip at the Scientific Research Institute of Physical Problems at the BSU, was discussed during the seminar.
According to the approved plan, from November 30 to December 25 Riyota Kitano will study the optical properties of some materials and calculate their band structures. All experimental studies are planned to be carried out on modern scientific systems of the
Innovation sector of the Institute of Physics. Works related to the calculation of energy structures will be carried out in collaboration with employees of the Institute of Physics and the Research Institute of Physical Problems at BSU.
04 October 2019
Dear colleagues, authors of articles and readers of the magazine "AJP Fizika"
Published a printed version of the third issue of the magazine "AJP Fizika", 2019
18 September 2019
FRENCH SCIENTISTS HELD A PRESENTATION AT THE INSTITUTE OF PHYSICS
On September 17, 2019, a scientific seminar was held at G.M Abdullayev Institute of Physics of Azerbaijan NAS. French scientists - Prof. Fransua Khennah and young researcher Adreane Novrie -from the University of
ducing the guests, emphasized the importance of the cooperation agreement
between G.M Abdullayev Institute of Physics of Azerbaijan NAS and the Université de Montpellier, and noted that French scientists will inform the participants of the scientific seminar about the studies conducted at the Université de Montpellier.
At the suggestion from French scientists the young Azerbaijani researchers can participate in the competition that will be held with the participation of French scientists among the candidates for a Ph. D at the Université de Montpellier.
The Institute of Physics director, academician Nazim Mammadov, proposed to expand the cooperation between the Institute of Physics of Azerbaijan NAS and Baku State University and other educational institutions.
He emphasized the importance of the integration of the science and the education, the main aim of which is to attract the representatives of the young generation to science, expand their scientific outlook and experience abroad,
providing an increase in the scientific potential of Azerbaijan. In conclusion, the guests got familiarized with the innovative research activities of the Institute of Physics.
22 May 2019
A DELEGATION LED BY PRESIDENT OF THE RUSSIAN ACADEMY OF
SCIENCES, ACADEMICIAN A.M. SERGEYEV WAS ON AN OFFICIAL VISIT TO OUR COUNTRY
From May 20 to 22, 2019 a delegation from the Russian Academy of Sciences led by the academician of the Russian Academy of Sciences (REA) A.M. Sergeyev was on an official visit to the Republic of Azerbaijan. On May 21, the delegation of the Russian
Academy of Sciences and the delegation led by the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev discussed issues of cooperation
between the Russian and Azerbaijani scientific organizations, as well as international cooperation of the Caspian region states.
The president of RAS, academician A.M. Sergeyev, and the President of ANAS, academician Akif Aghamehti oglu Alizade, signed an agreement to define the main areas of scientific
and technical cooperation of RAS and ANAS. The signed document reflects the priority issues such as exchange of information and experience in priority fields of
science and technology, highly qualified personnel training, and joint activities. The Russian Academy of Sciences and the National Academy of Sciences agreed to develop a “Road Map” within the framework
of the signed scientific and technical cooperation agreement.
The president of the National Academy of Sciences, academician Akif Alizade, and the president of the Russian Academy of Sciences, academician Alexander Sergeyev, got familiarized with research works and modern
equipment of the Institute of Physics. Academician-Secretary of the Department of Physical, Mathematical and Technical Sciences of ANAS, academician Nazim Mammadov spoke about the main activities of the
Institute of Physics, innovations, important scientific discoveries and modern equipment. The President of the RAS highly assessed
the activities of the Institute of Physics, and wished the staff success in their further innovation activities