Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) Fizika İnstitutunda akademik Arif Həşimovun 70 illik yubileyinə həsr olunmuş elmi sessiya keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə İnstitutun direktoru, akademik Nazim Məmmədov açıb. N. Məmmədov qeyd edib ki, müstəqillik illərinin ilk vaxtlarında Fizika
İnstitutunun dirçəlməsində Arif Həşimovun böyük xidmətləri olub. O, İnstitutun hazırda dünya elmində qazandığı yüksək statusunun əsasını, məhz, A.Həşimovun
rəhbərliyi illərində qoyulduğunu vurğulayıb. Bildirib ki, hazırda İnstitutun rəsmi hirş indeksi 100-ə çatıb. Bu o deməkdir ki, İnstitut yüksəliş yolu ilə gedir.
Akademik A.Həşimovun elektrofizika sahəsində elmi-tədqiqat işlərinə təkan verməklə yanaşı, həm də İnstitutda aparılan bütün elm sahələrinin inkişafında böyük
rolu olduğunu vurğulayıb. Yubiley tədbiri İnstitutun elmi işlər üzrə direktor müavini, akademik C. Abdinovun çıxışı ilə davam edib. O, akademikin həyat və elmi
fəaliyyəti haqqında məruzə ilə çıxış edib. Bildirib ki, A.Həşimov sentyabrın 28-i 1949-cu ildə Naxçıvan Muxtar Respublikasının Şahbuz şəhərində anadan olub.
A. Həşimovun 1971-ci ildə Azərbaycan Neft və Kimya İnstitutunun (indiki Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universiteti) energetika fakültəsini bitirdiyini,
1980-cı ildə fəlsəfə, 1993-cü ildə doktorluq dissertasiyasını müdafiə etdiyini vurğulayıb. A. Həşimov 2007-ci ildə AMEA-nın akademiki seçilib. Akademik
C.Abdinov qeyd edib ki, alim 2002-2009-cu illərdə Fizika İnstitutunun direktoru vəzifəsində çalışıb. Akademikin 2009-cu ildən Fizika İnstitutunda “Yüksək
gərginliklər fizikası və texnikası” laboratoriyasının rəhbərlik etdiyini bildirib. Akademik A. Həşimov 2007-2013-cü illərdə AMEA-nın birinci vitse-prezidenti
vəzifəsini icra edib. C. Abdinov qeyd edib ki, alim hazırda Energetika İnstitutunun direktoru, “Azərenerji” ASC-nin müşaviri, Texniki Şuranın üzvüdür.
Onun tədqiqat fəaliyyətinin əsas istiqamətinin energetikanın fiziki-texniki problemləridir.
Tədbir Bakı Dövlət Universitetinin yarımkeçiricilər fizikası kafedrasının professoru, Azərbaycan Respublikası Milli Məclisi Aparatının Sosial qanunvericilik
şöbəsinin müidiri, fizika-riyaziyyat elmləri Adilə Abasovanın çıxışı ilə davam edib. A.Abasova doğma hesab etdiyi Fizika İnstitutunda akademik Arif Həşimovun
yubileyində iştirakdan məmnun olduğunu vurğulayıb. Bildirib ki, fizika elmi təbiət elmlərinin tacıdır. Bütün elmlərin fizika elmi ilə bağlılığı vardır.
A.Abasova yubilyar haqqında xoş sözlərini bölüşüb. O, akademikin Fizika İnstitutuna rəhbərliyi dövrdə gördüyü işlərdən, gənclər üçün yaratdığı şəraitdən
bəhs edib. İnstitutun “Qeyri-kristallik yarımkeçiricilərin fizikası” laboratoriyasının rəhbəri, AMEA-nın müxbir üzvü Səlimə Mehdiyeva da yubilyarı təbrik edib.
Bildirib ki, A.Həşimov 2003-cü ildə müəllimi Çingiz Cuvarlının xatirəsinə həsr olunmuş “Energetikanın fiziki-texniki problemləri” mövzusunda beynəlxalq konfrasın
keçirilməsində əsas təşəbbüskarlardan olub və həmin konfrans dünyanın müxtəlif ölkələrində 16 ildir ki, keçirilir. O, Arif Həşimovun qayğıkeş, xeyirxah bir
alim olduğunu qeyd edib. Tədbirdə İnstitutun İnnovasiya və transfer üzrə direktor müavini, fizika-riyaziyyat elmləri doktoru Ayaz Bayramov, fizika üzrə fəlsəfə
doktoru Kamil Qurbanov elmi məruzələrlə çıxış ediblər. Tədbirin sonunda akademik Arif Həşimov çıxış edərək keçmiş müəllimlərinə, habelə, tədbiri təşkil etdiyinə
görə Fizika İnstitutunun rəhbərliyinə minnətdarlığını bildirib.
04 Octyabr 2019
Hörmətli həmkarlar, müəlliflər və "AJP Fizika" jurnalının oxucuları
Published a printed version of the third issue of the magazine "AJP Fizika", 2019
23 Fevral 2019
AZƏRBAYCANIN TANINMIŞ ALİMİNİN ƏZİZ XATİRƏSİNƏ
Azərbaycan elmi ictimayyətinə ağır itki üzv vermişdir. 22 fevral 2019-cu il tarixində nəzəri və yüksək enerjilər fizikası sahəsində tanınmış alim,
elm təşkilatçısı, AMEA Fizika İnstitutunun Yüksək enerjilər fizikası labotaroriyasının rəhbəri, fizika-riyaziyyat elmləri namizədi Fərhad Teymur oğlu
Xəlilzadə 69 yaşında Bakı şəhərində vəfat etmişdir. Fərhad Xəlilzadə 28 avqust 1950-ci ildə Baki şəhərində anadan olmuşdur. 1972-ci ildə BDU-nin fizika
fakültəsini bitirmiş və həmin ildən də elmi fəaliyyətini AMEA Fizika İnstitutu ilə bağlamışdır. Fərhad Xəlilzadə 1980-cı ildə AMEA müxbir üzvü
İsgəndər Cəfərovun rəhbərliyi altında “Leptonların kalibrlənmiş SU(2)xU(1)xU'(1)–modelləri və neytral zəif cərəyanlar” adlı dissertasiya işini uğurla
müdafiə edərək fizika-riyaziyyat elmləri namizədi elmi dərəcəsi almışdır. Fərhad Xəlilzadə AMEA Fizika İnstitutunda işlədiyi 47 il ərzində kiçik elmi işçidən
laboratoriya rəhbəri vəzifəsinədək şərəfli yol keçmişdir. Fərhad Xəlilzadə müxtəlif vaxtlarda Yüksək Enerjilər Fizikası İnstitutu (Protvino, Russiya),
Birləşmiş Nüvə Tədqiqatları İnstitutu (Dubna, Russiya), Ankara Universiteti (Ankara, Turkiyə), Avropa Nüvə Tədqiqatları Təşkilatı (Cenevrə, İsveçrə)
və digər mötəbər təşkilatlarda Azərbaycan elmini layiqincə təmsil etmişdir.
Yaxın dost, layiqli yoldaş Fərhad Xəlilzadə onu tanıyanların yaddaşında həmişə yaşayacaq.
Allah rəhmət eləsin!
29 Dekabr 2019
AZƏRBAYCAN MİLLİ ELMLƏR AKADEMİYASININ FİZİKA İNSTİTUTU VƏ BDU-NUN BİRGƏ SEMİNARLARI
Dekabrın 20-də AMEA-nın Fizika İnstitutu və BDU-nun Fizika Problemləri İnstitutunun birgə seminarı keçirildi. Seminarda Osaka Prefekturası Universitetinin magistri Riyota Kitano (Yaponiya) və Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Fizika
İnstitutunun tədqiqatçısı, dissertant Elvin Əlizadənin təqdimatları dinlənildi və müzakirə edildi. Təqdimatlar "Bulk electron structures of InSe and InTe monocrystals" mövzusunda aparılan birgə tədqiqatların nəticələrinə həsr olunmuşdur.
Seminar iştirakçıları tərəfindən təqdim olunan nəticələr böyük maraqla dinlənilmişdir. Mövzu ətrafında müzakirələr aparılmış və bütün suallar cavablandırılmışdır. Daha sonra, AMEA-nın Fizika İnstitutunun direktoru akademik Nazim Məmmədov
və BDU-nun rektoru Elçin Babayev çıxış edərək təqdimatları dəyərləndirərək, alınan nəticələrin aktuallığından bəhs etmişlər. BDU-nun rektoru gəncləri elmi-tədqiqat işlərində daha fəal iştirak etməyə çağırmışdır. O, həmçinin AMEA-nın
Fizika İnstitutu ilə BDU-nun Fizika Problemləri İnstitutu arasında belə bir əməkdaşlığın mövcudluğunu qeyd etdi və bu əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsinin arzuladığını söylədi.
18 Sentyabr 2019
FRANSALI ALİMLƏR FİZİKA İNSTİTUTUNDA MƏRUZƏ İLƏ ÇIXIŞ EDİBLƏR
17 sentyabr 2019-cu il tarixində Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası (AMEA) Fizika İnstitutunda Fransanın Monpelye Universitetinin alimlərinin - Pr.Dr. Hab. Francois Henn və Dr. Adrien Noury - iştirakı
ilə elmi seminar keçirilmişdir. Seminarı giriş sözü ilə AMEA Fizika İnstitutunun aparıcı elmi işçisi, fizika-riyaziyyat elmləri doktoru Rasim Cabbarov açmışdır. Qonaqları təqdim edərkən o, AMEA ilə Monpelye
Universiteti arasında bağlanan əməkdaşlıq müqaviləsinin vacibliyini vurğulamış, fransalı alimlərin Monpelye Universitetində aparılan elmi tədqiqat işləri haqqında tədbir iştirakçılarına məlumat verəcəklərinin qeyd etmişdir.
Həmçinin nəzərə çatdırılmışdır ki, əvvəlcədən verilmiş elana əsasən, Monpelye Universitetində fəlsəfə doktorluğu üzrə təhsil almaq üçün müraciət edən namizədlər arasında fransalı alimlərin iştirakı ilə seçimlər aparılacaq.
Fizika İnstitutunun direktoru, akademik Nazim Məmmədov AMEA ilə yanaşı, Bakı Dövlət Universiteti və digər təhsil müəssisələri ilə də əməkdaşlıq əlaqələrinin genişləndirilməsini təklif etmiş. O, elm və təhsilin
inteqrasiyasının vacibliyini vurğulayaraq, əsas məqsədin gənc nəsli də elmə cəlb etməklə, onların xarici ölkələrdə elmi dünyagörüşləri və təcrübələrinin genişləndirilməsi, bununla da Azərbaycanın elmi potensialının
artırılmasının təmin edilməsini qeyd etmişdir. Seminardan sonra qonaqlar Fizika İnstitutunun İnnovasiya sektorunda mövcud olan müasir maddi-texniki baza ilə tanış olmuş, AMEA Fizika İnstitutunun alimləri burada aparılan
tədqiqat işləri ilə tanış olmuşlar.
13 May 2019
MAGİSTRLƏR DİSSERTASİYA İŞLƏRİNİ MÜDAFİƏ EDƏCƏKLƏR
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası (AMEA) Fizika Riyaziyyat və Texnika Elmlər Bölməsinin magistrlərinin dissertasiya işlərinin müdafiəsi olacaq.
İyunun 11-i “Nəzəri və riyazi fizika”, “Yarımkeçiricilər fizikası” (3 nəfər Fizika İnstitutu), iyunun 12-si “Radiasiya materialşünaslığı”, “Astrofızika”
(2 nəfər Radiasiya Problemləri İnstitutu, 2 nəfər Şamaxı Astrofizika Rəsədxanası) ixtisasları üzrə təhsil alan magistrlər müdafiə edəcəklər.
İyunun 13-ü isə “Kvant elektronikası”, “Bioloji sistemlər fizikası”, “Yüksək enerjilər fizikası”, “Bərk cisimlər fizikası”
(4 nəfər Fizika İnstitutu, 1 nəfər Biofizika İnstitutu) ixtisasları üzrə magistrlik dissertasiyalarının müdafiəsi keçiriləcək.
Dissertasiya işlərinin müdafiəsi saat 09:30-da başlayacaq.
2017/2018-ci tədris ilində qəbul olunmuş magistrlik dissertasiyalarının müdafiəsi üçün AMEA Prezidentinin sərəncamına uyğun olaraq ixtisaslaşdırılmış Müdafiə Şuraları təşkil olunub.
03 May 2019
AMEA-nın illik Ümumi Yığıncağında AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqovun məruzəsində Fizika İnstitutu haqqında
Mayın 1-də Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının illik Ümumi Yığıncağında AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqov “Azərbaycan Mİllİ Elmlər Akademiyasının elmi bazalarda bibliometrik
göstəricilərinin müqayisəli təhlili” haqqında məruzə ilə çıxış edib. Məruzəyə əsasən, AMEA Fizika İnstitutu 2018-ci ildə Web of Science bazasına ən çox elmi əsərləri daxil olan,
“H” indeksinə görə, ümumi istinadların sayına görə ilk 10 institut arasında birincidir:
04 Aprel 2019
FİZİKA İNSTİTUTU BÖYÜK ELMİ İŞÇİ VƏZİFƏLƏRİNİ TUTMAQ ÜÇÜN MÜSABİQƏ ELAN EDİR
Fizika İnstitutunda elan olunmuş vakant 8 ştat böyük elmi işçi vəzifələrini tutmaq üçün 15 may 2019-cu ildə İnstitutun Elmi Şurasının iclasında müsabiqə keçirilsin.
Sənədlər 03.04.2019-cu il tarixdən 03.05.2019-cu ilədək müddətində qəbul olunur.
Sənədlər AMEA-nın Fizika İnstitutunun (Bakı, Az - 1143, H. Cavid 131, tel.: 39-74-23) elmi katibinin iş otağında (216 saylı otaqda) aparıcı mühəndis
Zərifə Mahmudova tərəfindən qəbul ediləcək, əlaqə telefonu - 5397423, elektron poçt - zarifams@gmail.com Ərizə forması aşağıda verilmişdir:
statement.docx
30 Avqust 2019
ÇİN ELMLƏR AKADEMİYASININ NÜMAYƏNDƏ HEYƏTİ AZƏRBAYCAN MİLLİ ELMLƏR AKADEMİYASININ AKADEMİK H.M. ABDULLAYEV ADINA
FİZİKA İNSTİTUTUNUN FƏALİYYƏTİ İLƏ TANIŞ OLUB
Çin Elmlər Akademiyasının (ÇEA) Azərbaycana səfəri çərçivəsində ÇEA-nın Fizika İnstitutunun Məsləhət Şurasının sədri, akademik Enge Vanq başda olmaqla, direktor
müavini, professor Ya Ven, Fizika və Kimya üzrə Sincan Texniki İnstitutunun direktor müavini, professor Hacı Əkbər Aişa və digərlərindən ibarət nümayəndə heyəti
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının akademik H.M. Abdullayev adına Fizika İnstitutunda qonaq olmuşlar. Akademik Enge Vanq qeyd etmişdir ki, bu səfərin məqsədi
Fizika İnstitutunun yaradıcılığı ilə tanışlıq və birgə əməkdaşlıq perspektivlərinə dair müzakirələrdir. AMEA-nın Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsinin
akademik-katibi, institutun direktoru, akademik Nazim Məmmədov nümayəndə heyətinə rəhbərlik etdiyi qurumun əsas fəaliyyət istiqamətləri, burada əldə olunan mühüm
elmi nəticələr, həmçinin müasir cihaz və avadanlıqların işləmə funksiyaları barədə məlumat vermişdir.
Qonaqlar Fizika İnstitutunun İnnovasiya sektorunda aparılan tədqiqat işləri, xüsusilə müasir qurğular və maddi texniki baza ilə tanış olmuş, həyata keçirilən
tədbirləri, burada yaradılan innovativ mühiti yüksək qiymətləndirmişlər. Görüşdə AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Beynəlxalq əlaqələr idarəsinin rəisi, biologiya
üzrə fəlsəfə doktoru Esmira Əlirzayeva, institutun innovasiya və transfer üzrə direktor müavini, fizika-riyaziyyat elmləri doktoru,
professor Ayaz Bayramov və laboratoriya rəhbəri, fizika üzrə elmlər doktoru Elçin Cəfərov da iştirak etmişlər.
25 Dekabr 2019
YAPONİYANIN OSAKA PREFEKTURASININ ALİ MÜHƏNDİSLİK MƏKTƏBİNİN FİZİKA VƏ ELEKTRONİKA FAKÜLTƏSİNİN MAGİSTRANTI RİYOTA KİTANO FİZİKA İNSTİTUTUNDA EZAMİYYƏTDƏDİR
2 dekabr 2019-cu ildə Fizika İnstitutunda institutun direktoru akademik N.T. Məmmədovun iştirakı ilə seminar keçirildi. Seminarda aparıcı elmi işçi Baxşı Mehdiyev, elmi işçilər Elvin Əlizadə, Dünyamalı Məmmədov və Bakı Dövlət Universitetinin nəznində olan
Fizika Problemləri İnstitutunun direktoru, f.e.d. Sədiyar Rəhimov iştirak ediblər. Seminar zamanı BDU-nun Fizika Problemləri Elmi Tədqiqat İnstitutunda ezamiyyətdə olan Yaponiyanın Osaka Universitetinin Ali Mühəndislik Məktəbinin Fizika və
Elektronika fakültəsinin magistrantı Riyota Kitanonun iş planı müzakirə edildi.
Təsdiq edilmiş plana əsasən, 30 noyabr - 25 dekabr tarixlərində Riyota Kitano bəzi materialların optik xassələrinin öyrənilməsi və onların zona quruluşlarının hesablanması ilə məşğul olacaqdır. Bütün eksperimental tədqiqatların Fizika İnstitutunun
İnnovasiya sektorunun müasir elmi sistemlərində aparılması planlaşdırılır. Enerji quruluşlarının hesablanması ilə bağlı işlər BDU-nun Fizika Problemləri İnstitutunun əməkdaşları ilə AMEA-nın Fizika İnstitutunun əməkdaşları tərəfindən müştərək həyata keçiriləcəkdir.
18 Dekabr 2019
FİZİKA İNSTİTUTUNUN SEKTOR VƏ ŞÖBƏLƏRİNİN İLLİK HESABATI
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Fizika İnstitutunda Elmi Şuranın sektor və şöbələrin 2019-cu il elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətinə həsr olunmuş hesabat iclası keçirilib. İclası giriş sözü ilə İnstitutun direktoru, akademik Nazim Məmmədov açıb.
O, İnstitutun elmi potensialı, daxili və xarici əlaqələri, elmi mərkəzlərlə əməkdaşlığı və s. haqqında bəhs edib. Daha sonra sektor və şöbələrin rəhbərləri hesabatlarla çıxış ediblər. Ümumi sektorun rəhbəri, fizika və riyyaziyyat elmləri doktoru, Hüsnü Əjdərovun hesabat məruzəsi dinlənilib. O, bildirib ki, sektorda 9 (doqquz) laboratoriya və 1 (bir) şöbə fəaliyyət göstərir. Sektorda 128 əməkdaş (3 akademik, 15 elmlər doktoru
və 50 fəlsəfə doktoru) çalışır. Əməkdaşların 5 kitabı, 55 məqaləsi xarici və 51 məqaləsi yerli jurnallarda dərc olunub. Nəşr olunmuş məqalələrin təhlili 2019-cu ildə sektorun əməkdaşlarının elmi işlərinə 151 istinad olunduğunu göstərdi.
İclas İnnovasiya sektorunun rəhbəri, fizika elmləri doktoru İlham Həsənovun hesabatı ilə davam edib.
17 laboratoriyadan ibarət sektorda il ərzində ölkədaxili 40, xaricdə isə 142 məqalə (onlardan “ATLAS” üzrə 63 məqalə) dərc olunub. Xaricdə dərc olunan məqalələrin 138-i impaktfaktorlu jurnalların payına düşür. Nəşr olunmuş məqalələrin
statistik təhlili 2019-cu il ərzində sektor əməkdaşlarının elmi işlərinə 4029 istinad olunduğunu aşkar edib.
Fənlərarası sektorun rəhbəri, akademik Cavad Abdinovun hesabat məruzəsi. Fənlərarası sektorun elmi-təşkilati fəaliyyəti haqqında sektorun rəhbəri, akademik Cavad Abdinov hesabatla çıxış edib. O bildirdi ki, sektorda 9 (doqquz) laboratoriya fəaliyyət göstərir.
C. Abdinov sektorda 5 (beş) tətbiqi tədqiqat aparıldığını da vurğulayıb. Hesabat ilində sektor əməkdaşlarının 142 məqaləsi dərc olunub. Xaricdə nəşr olunan 77 məqalədən 32-si impaktfaktorlu jurnalların payına düşür. Ölkədaxilində 37 məqalə
dərc olunub. 2019-cu il ərzində sektor əməkdaşlarının elmi işlərinə 191 istinad olunub.
İnformasiya sektorunun rəhbəri, fizika və riyaziyyat elmləri doktoru Tələt Mehdiyevin hesabatı
İnformasiya sektorunun elmi-təşkilati fəaliyyəti 2019-cu ildə də həmişə olduğu kimi bütün şöbələri əhatə etmiş və onun nəticələri direktor hesabatdında əks etdirilmişdir. Fizika İnstitutunun və AJP Fizika jurnalının saytının populyarlığını əks etdirən xəritə, patent haqqında
məlumatlar, kitabxananın fəaliyyəti, Ensiklopediyanın tamamlanması işləri, Fizika İnstitutunda aparılan elmi-tədqiqat işlərinin həyata tədbiqi üzrə planlar təqdim olunmuşdur. 48 məqalə, AJP Fizika jurnalının 3 nömrəsi, hər biri 2 seriya (Az, En) olmaqla, və 1 kitab dərc olunub.
Təhsil şöbəsinin rəhbəri, professor Abasət İsayevin hesabatı.
Təhsil şöbəsinin rəhbəri, professor Abasət İsayev bildirib ki, hesabat ili yaz və payız sessiyalarını əhatə edir. Hazırda Fizika İnstitutunda 22 magistr təhsil alır. Onlardan 6-sı II kurs, 16 nəfəri isə I kurs tələbələridir. O, 2018-2019 tədris ilində 8 magistrantın
dissertasiya işlərini uğurla müdafiə edərək, magistr dərəcəsi aldıqlarını bildirib. Onlardan 7 nəfəri fərqlənmə diplomu ilə təhsilini başa vurub. Daha sonra İnformasiya sektorunun və digər şöbələrin hesabatları dinlənilib.
22 May 2019
RUSİYA ELMLƏR AKADEMİYASININ AKADEMİKİ A.M. SERGEYEV AZƏRBAYCAN MİLLİ ELMLƏR AKADEMİYASINI ZİYARƏT EDİB
20-22 may 2019-cu il tarixləri arasında Rusiya Elmlər Akademiyasının (REA) akademiki A.M. Sergeyevin başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti Azərbaycan Respublikasında
rəsmi səfərdə olub. Mayın 21-də Rusiya Elmlər Akademiyasının nümayəndə heyəti və Azərbaycan Respublikasının prezidenti İlham Əliyevin rəhbərlik etdiyi nümayəndə
heyəti Rusiya ilə Azərbaycan elmi təşkilatları arasında əməkdaşlıq məsələlərini, eləcə də Xəzəryanı ölkələrin beynəlxalq əməkdaşlıq mövzusunu müzakirə edib.
Rusiya Elmlər Akademiyasının prezidenti, akademik A.M. Sergeyev və Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının prezidenti, akademik Akif Ağamehti oğlu Əlizadə Rusiya
Elmlər Akademiyasının və AMEA-nın elmi-texniki əməkdaşlığının əsas sahələrini müəyyənləşdirən saziş imzalayıblar. İmzalanmış sənəddə elm və texnologiyanın prioritet
sahələrində məlumat və təcrübə mübadiləsi, yüksək ixtisaslı kadrların hazırlanması, birgə fəaliyyət kimi aktual məsələlər öz əksini tapıb. Rusiya Elmlər Akademiyası
ilə Milli Elmlər Akademiyası imzalanmış elmi-texniki əməkdaşlıq sazişi çərçivəsində "Yol xəritəsi"-nin hazırlanmasına dair razılıq əldə edib.
Milli Elmlər Akademiyasının prezidenti, akademik Akif Əlizadə və Rusiya Elmlər Akademiyasının prezidenti, akademik Aleksandr Sergeyev, Fizika İnstitutunun
elmi-tədqiqat işləri, müasir avadanlıq və elmi- texniki cihazların bazası ilə tanış oldu. AMEA Fizika- Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsinin akademik-katibi,
akademik Nazim Məmmədov, Fizika İnstitutunun fəaliyyətinin əsas istiqamətləri, innovasiya, mühüm elmi kəşflər və müasir avadanlıqlar barədə danışıb. Rusiya Elmlər
Akademiyasının prezidenti AMEA Fizika İnstitutunun fəaliyyətini yüksək qiymətləndirib və Fizika İnstitutunun əməkdaşlarına gələcəkdə innovasiya sahəsində uğurlar arzuladı.
17 May 2019
FİZİKA İNSTİTUTUNUN DİREKTORU MÜKAFATA LAYİQ GÖRÜLÜB
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Fizika İnstitutunun direktoru, Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, akademik Nazim Məmmədov Türk Dünyası Araştırmaları Uluslararası İlimler
Akademiyasının аkademik üzvü seçilib. Həmçinin Nazim Məmmədov Türk Dünyası elminin tərəqqəsində göstərdiyi yüksək xidmətlərinə görə həmin Akademiyanın “Beynəlxalq Qızıl Ulduz” medalı ilə də təltif olunub.

Уважаемые коллеги, авторы статей и читатели журнала "AJP Fizika"
ДЕЛЕГАЦИЯ АКАДЕМИИ НАУК КИТАЯ ОЗНАКОМИЛАСЬ С ДЕЯТЕЛЬНОСТЬЮ ИНСТИТУТА ФИЗИКИ ИМ. АКАДЕМИКА Г.М. АБДУЛЛАЕВА НАЦИОНАЛЬНОЙ АКАДЕМИИ НАУК АЗЕРБАЙДЖАНА
В рамках визита в Азербайджан делегация Академии Наук Китая во главе с председателем Консультативного Совета Института Физики Академии наук Китая академиком Энгэ Ванг,
заместителем директора Института Физики Академии Наук Китая профессором Я Вен, заместителем директора Синьцзянского Технического Института Физики и Химии Академии наук Китая профессором
Хаджи Акбар Аиша посетили Институт Физики им. академика Г.М. Абдуллаева Национальной Академии Наук Азербайджана. Академик Энгэ Ванг отметил, что целью визита является знакомство с деятельностью
Института Физики Азербайджана и обсуждение перспектив научно-технического сотрудничества.
Академик-секретарь Отделения физико-математических и технических наук НАН Азербайджана, директор института, академик Назим Мамедов рассказал об основных направлениях деятельности научного учреждения,
важных научных результатах, а также функциях современных приборов и оборудования. Гости ознакомились с современной материально-технической базой Инновационного сектора Института Физики и обсудили с
азербайджанскими учеными результаты проведенных исследований. Академик Энге Ванг высоко оценил деятельность Института Физики, а также созданную здесь инновационную среду. Во встрече также приняли
участие руководитель Управления международных связей аппарата Президиума НАНА, доктор философии по биологии Эсмира Алирзаева, заместитель директора по инновациям и трансферу Института
Физики, доктор физико-математических наук, профессор Аяз Байрамов, заведующий лабораторией, доктор физических наук Эльчин Джафаров.
22 мая 2019
ПРЕЗИДЕНТ РОССИЙСКОЙ АКАДЕМИИ НАУК АКАДЕМИК А.М. СЕРГЕЕВ ПОСЕТИЛ НАЦИОНАЛЬНУЮ АКАДЕМИЮ НАУК АЗЕРБАЙДЖАНА
В период с 20 по 22 мая 2019 года делегация Российской академии наук во главе с президентом РАН академиком РАН Сергеевым А.М. находилась с визитом в Азербайджанской Республике. 21 мая делегация РАН провела встречу
с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым, на которой обсуждались вопросы сотрудничества между научными организациями России и Азербайджана, а также международного сотрудничества стран Каспийского региона.
Президент Российской Академии Наук академик РАН Сергеев А.М. и президент Национальной академии наук Азербайджана академик НАНА Акиф Агамехти оглы Ализаде подписали Соглашение, определяющее
основные направления научно-технического сотрудничества РАН, и НАНА. В подписанном документе нашли отражение такие актуальные вопросы, как разработка и реализация совместных проектов по
приоритетным направлениям науки и техники, обмен информацией и опытом, подготовка высокопрофессиональных кадров и проведение совместных мероприятий. Достигнута договоренность
по подготовке «Дорожной карты» в рамках подписанного Соглашения о научно-техническом сотрудничестве между академиями.
Президент Национальной Академии Наук, академик Акиф Ализаде и президент Российской Академии Наук, академик Александр Сергеев ознакомились с научно-исследовательской работой, современным оборудованием и
материально-технической базой Института физики. Академик-секретарь Отделения физико-математических и технических наук НАНА, академик Назим Мамедов рассказал об основных направлениях деятельности Института
физики, инновациях, важных научных открытиях и современном оборудовании. Президент РАН высоко оценил деятельность Института физики, и пожелал сотрудникам успехов в их дальнейшей инновационной деятельности.
12 ноября 2019
ОТМЕЧЕН 70-ЛЕТНИЙ ЮБИЛЕЙ АКАДЕМИКА АРИФА ГАШИМОВА
В Институте Физики Национальной Академии Наук Азербайджана (НАНА) была проведена научная сессия, посвященная 70-летнему юбилею академика Арифа Гашимова. Мероприятие открыл вступительным словом директор института, академик Назим Мамедов.
Он отметил, что большая заслуга в процветании Института Физики в первые годы независимости и основа его сегодняшнего высокого статуса в мировой науке была заложена в период руководства Арифа Гашимова. Тот факт, что на данный момент
официальный индекс Хирша Института Физики достиг 100 означает, что институт следует пути стремительного развития и в этом большой вклад академика Гашимова и, прежде всего, в активизации исследований в сфере электрофизики.
Заместитель директора по научной работе института академик Джавад Абдинов рассказал об этапах становления Арифа Гашимова как ученого, его научной и творческой деятельности, сообщив, что академик родился 28 сентября 1949 года
в городе Шахбуз Нахчыванской Автономной Республики, в 1971 году окончил энергетический факультет Азербайджанского Института Нефти и Химии (ныне Азербайджанский Государственный Институт Нефти и Промышленности), в 1980 году
защитил кандидатскую, а в 1993 году докторскую диссертации. Свою высокую квалификацию Ариф Гашимов получил, работая в Институте физики в лаборатории академика Ч.М. Джуварлы, которую далее возглавил как лабораторию “Техника и
Физика Высоких Напряжений”. С 2002 по 2009 год - он директор Института Физики, а с 2007 года по 2013 год - первый вице-президент НАНА. Дж. Абдинов отметил, что ученый на данный момент занимает должность директора Института Энергетики,
член совета ОАО “Азерэнержи” и т.д., по-прежнему занимая должность руководителя своей лаборатории.
Мероприятие продолжилось выступлением доктора физико-математических наук, профессора кафедры физики полупроводников Бакинского Государственного Университета, главы Социального Законодательства Милли Меджлиса Адели Аббасова, которая,
отметив, что «физика- царица естественных наук, все науки тесно связаны с ней», очень тепло отозвалась о юбиляре и рассказала о его деятельности на посту директора Института Физики, отношениях и условиях, созданных им для молодых ученых.
Далее с поздравлениями юбиляра выступила член-корреспондент НАНА, руководитель лаборатории «Физика некристаллических полупроводников», Салима Мехтиева. Она рассказала, как в 2003 году по инициативе А. Гашимова, была организована первая
международная конференция по теме «Физико-технические проблемы энергетики», посвященная памяти его педагога Чингиза Джуварлы, которая существует уже 16 лет и проводится в разных странах: в Турции, государства Иран, Румынии, Испании,
Норвегии, и т.д.. Она охарактеризовала Арифа Гашимова как заботливого и добродетельного человека. На мероприятии выступили заместитель директора по инновации и трансферу, доктор физико-математических наук Аяз Байрамов, доктор философии по физике Кямиль Гурбанов.
В заключении академик Ариф Гашимов выразил благодарность за организацию мероприятия руководство и коллектив Института Физики.
29 декабря 2019
СОВМЕСТНЫЙ СЕМИНАР ИНСТИТУТА ФИЗИКИ НАН АЗЕРБАЙДЖАНА И БГУ
20 декабря 2019 состоялся совместный семинар Института физики НАН Азербайджана и Института физических проблем БГУ. На семинаре были заслушаны и обсуждены две презентации: магистра 2-го года
обучения Университета Префектуры Осака Риота Китано (Япония) и научного сотрудника Института Физики НАН Азербайджана, диссертанта Эльвина Ализаде. Презентации были посвящены результатам совместных
исследований по тематике “Bulk electron structures of InSe and InTe monocrystals” (Spectroscopic ellipsometry data and ab-initio calculations). Слушатели семинара проявили большой интерес к полученным
результатам и детально, после заданных вопросов и полученных ответов, обсудили их. Далее выступили академик, директор Института физики Назим Мамедов и ректор БГУ Эльчин Бабаев, указавших на
ценность и актуальность представленных докладчиками результатов. Ректор БГУ также призвал молодежь более активно принимать участие исследовательской деятельности, отметив, что подобное сотрудничество
между Институтом физики и Институтом физических проблем БГУ должно и будет развиваться.
18 сентября 2019
ФРАНЦУЗСКИЕ УЧЕНЫЕ ВЫСТУПИЛИ С ДОКЛАДОМ В ИНСТИТУТЕ ФИЗИКИ
17 сентября 2019 г. в Институте физики им. Г.М. Абдуллаева НАН Азербайджана прошел научный семинар с участием французских ученых Университета Монпелье (Université de Montpellier), профессора Франсуа Хенна и
молодого исследователя Адриэна Новри. Ведущий научный сотрудник Института физики Расим Джаббаров, представляя гостей, подчеркнул значимость соглашения о сотрудничестве, подписанного между НАНА и
Университетом Монпелье и отметил, что французские ученые проинформируют участников научного семинара об исследованиях, проводимых в Университете Монпелье. По предложению французских ученых, молодые
азербайджанские исследователи могут участвовать в отборе, которые будет проводиться с участием французских ученых, среди кандидатов на соискание степени доктора философии в университете Монпелье.
Директор Института Физики академик Назим Мамедов предложил расширить сотрудничество НАНА c Бакинским государственным университетом и другими учебными заведениями.
Oн подчеркнул важность интеграции науки и образования, главная цель которого заключается в привлечении представителей молодого поколения к науке, расширить их научный кругозор и опыт за рубежом, обеспечивая
увеличения научного потенциала Азербайджана. В заключение французские гости были ознакомлены с инновационной научно-исследовательской деятельностью Института.
13 мая 2019
МАГИСТРЫ БУДУТ ЗАЩИЩАТЬ ДИССЕРТАЦИОННЫЕ РАБОТЫ
Магистры Национальной Академии Наук Азербайджана (НАНА) отдела физико-математики и технических наук защитят диссертационные работы.
Магистры, обучающиеся по этим специальностям, будут защищать диссертации:11 июня по «Теоретической и математической физике», по «Физика полупроводников» (3 человека из Института Физики),
12 июня по специальности «Радиационное материаловедение», по «Астрофизике» » (двое (2) из Института радиационных проблем, двое (2) из Шемахинской Астрофизической обсерватории).
13 июня состоится защита диссертаций на тему «Квантовая электроника», «Физика биологических систем», «Физика высоких энергий», «Физика твердого тела» (четыре человека (4) из Института Физики,
один(1) человек из Института Биофизики).
Защита диссертационных работ начнётся в 09:30 часов.
В соответствии с распоряжением президента НАНА были организованы специализированные Советы по Защите, для защиты магистерских диссертаций, принятых в 2017/2018 учебном году.
25 декабря 2019
МАГИСТРАНТ ВЫСШЕЙ ИНЖЕНЕРНОЙ ШКОЛЫ ФАКУЛЬТЕТА ФИЗИКИ И ЭЛЕКТРОНИКИ УНИВЕРСИТЕТА ПРЕФЕКТУРЫ ОСАКА В ЯПОНИИ РИЙОТА КИТАНО В ИНСТИТУТЕ ФИЗИКИ
2 декабря 2019 состоялся семинар в Институте Физики с участием директором института академика Н.Т. Мамедова. В семинаре присутствовали ведущий научный работник Бахши Мехтиев, научные сотрудники Эльвин Ализаде,
Дуниямалы Мамедов и директор НИИ Физических Проблем при БГУ, доктор физических наук Садияр Рагимов. Во время семинара обсуждался план работ магистранта Высшей Инженерной Школы факультета Физики и
Электроники университета префектуры Осака в Японии Рийота Китано, пребывающего в командировке в научном исследовательском институте Физических Проблем при БГУ.
Согласно утвержденному плану, с 30 ноября по 25 декабря Рийота Китано будет заниматься изучением оптических свойств некоторых материалов и вычислением их зонных структур. Все экспериментальные исследования
планируются проводить на современных научных системах Инновационного сектора Института Физики. Работы, связанные с вычислениями энергетических структур, будут выполняться в коллаборации с сотрудниками
Института Физики и НИИ Физических Проблем при БГУ.
03 мая 2019
Член-корреспондент НАНА Аминага Садыгов c докладом на Ежегодном Общем собрании НАНА об Институте Физики
Член-корреспондент НАНА, Аминага Садыков 1 мая выступил с докладом на Ежегодном Общем собрании Национальной Академии наук Азербайджана о «Сравнительном анализе
библиометрических показателей в научных базах Национальной академии наук Азербайджана» Согласно отчету, Институт физики НАНА является первым среди 10 лучших институтов
по индексу «H», по количеству ссылок, которые включены большинство научных работ в базу Web of Science в 2018 году.
04 апреля 2019
ИНСТИТУТ ФИЗИКИ ОБЪЯВЛЯЕТ КОНКУРС НА ЗАМЕЩЕНИЕ ДОЛЖНОСТИ СТАРШЕГО НАУЧНОГО СОТРУДНИКА
15 мая 2019 года в Институте Физики будет проведен конкурс на 8 вакантных мест старшего научного сотрудника. Документы принимаются с 03.04.2019 до 03.05.2019 года.
Документы будут приниматься в Институте Физики Национальной Академии Наук Азербайджана (Баку, Az-1143, Г. Джавид 131, тел.: 439-74-23) в комнате ученого секретаря
(комната №216) ведущим инженером Зарифой Махмудовой.
Контактный телефон: 012-539-74-23, Электронная почта: zarifams@gmail.com Форма заявления представлена ниже:
statement.docx
23 февраля 2019
ПАМЯТИ ИЗВЕСТНОГО АЗЕРБАЙДЖАНСКОГО УЧЕНОГО
Научная общественность Азербайджана понесла тяжелую утрату. 22 февраля 2019 г. в возрасте 69 лет скончался выдающийся ученый, организатор научных
работ в области теоретической физики и физики высоких энергий, заведующий лабораторией физики высоких энергий Института физики НАН Азербайджана
Фархад Теймур оглы Халилзаде. Фархад Халилзаде родился 28 августа 1950 года в г. Баку. В 1972 году он окончил Бакинский Государственный Университет,
факультет физики, и в том же году начал научную деятельность в Институте физики НАН Азербайджана. В 1980 году Фархад Халилзаде успешно защитил
диссертацию на тему «Калиброванные модели SU(2)xU(1)xU'(1) лептонов и нейтральные слабые токи» под руководством члена-корреспондента НАН Азербайджана,
Искандера Джафарова и получил ученую степень кандидата физико-математических наук. За 47 лет деятельности в Институте физики НАН Азербайджана
Фархад Халилзаде прошёл почётный путь от младшего научного сотрудника до заведующего лабораторией. Фархад Халилзаде в разные периоды деятельности
достойно представлял НАН Азербайджана в Институте физики высоких энергий (Протвино, Россия), Объединенном институте ядерных исследований (Дубна, Россия),
Университете Анкары (Анкара, Турция), Европейской организации ядерных исследований (Женева, Швейцария) и др. организациях. Фархад Халилзаде, близкий друг,
достойный товарищ, навсегда останется в памяти близких.
Аллах рехмет элясин!
17 мая 2019
ДИРЕКТОРУ ИНСТИТУТА ФИЗИКИ ВРУЧЕНА ПРЕМИЯ
Директор Института физики Национальной Академии Наук Азербайджана, академик-секретарь отделения физико-математических и технических наук, Назим Мамедов избран академиком Международной
Академии наук исследований тюркского мира и награжден медалью этой Академии "Международная золотая звезда" за вклад в мировую науку и заслуги в области подготовки высококвалифицированных кадров.